Logo rondel

O týchto záhadných kruhovitých stavbách vybudovaných našimi predkami nevieme prakticky nič. Zaujímavé na týchto pravekých stavbách je to, že sa zatiaľ objavili iba na dvoch miestach sveta – na britských ostrovoch a v strednej Európe. Rondely boli objavené na Slovensku, dolnom Rakúsku, na južnej Morave, v Čechách a v Bavorsku. Ich pôvod sa odhaduje na obdobie 5000 rokov pred Kristom, a ako sme už spomínali sú staršie asi o tisíc až dvetisíc rokov než britské rondely.
Rondely boli budované v neolite a išlo o priestor ohradený v kruhu so 4 metre hlbokou priekopou. Táto priekopa bola väčšinou na štyroch stranách pravidelne prerušovaná a vytvárala približne 2 m široké prirodzené mosty. Tie slúžili ako vstupy do vnútorného ohradeného areálu. Jeho priemer sa pohybuje od 35 do 300 metrov. Na základe archeologických nálezov sa odborníci domnievajú, že pravdepodobne stredoeurópske rondely boli budované rovnakou technológiou. Rondely sa stavali aj neskôr, ale zrejme ich význam už nebol ten istý ako v lengyelskej kultúre.
Jednou z hypotéz podľa astronómov je, že rondely slúžili ako observatórium, hvezdáreň či kalendár pre neolitických roľníkov. Podľa rondela údajne bolo možné pozorovať východy a západy Slnka a západy a východy Mesiaca v splne a to tak, že pozorovatelia mohli vidieť aj vchod do rondela aj Mesiac. Odborníci predpokladajú, že zakladatelia rondelov vytvorili slnečný kalendár pred založením stavby. No nie každý rondel na Slovensku je vybudovaný v smere štyroch svetových strán. Každopádne tieto názory sú zatiaľ iba hypotézami. Viac by nám mohli prezradiť podrobné archeologické prieskumy, ktoré by však boli finančne veľmi nákladné.
<img src=”images/stories/rondel/09.jpg” border=”0″ width=”711″ height=”488″ />
<img src=”images/stories/rondel/10.jpg” border=”0″ alt=”Magnetometrické meranie” title=”Magnetometrické meranie” />

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s