Lapášské Ďarmoty: Golianovo

Golianovo sa do 26. júna 1948 volalo Lapášské Ďarmoty. Vtedy vyšla v Úradnom vestníku , Vyhláška A-311/16-II/3-1948  povereníka vnútra, ktorou komunistický režim premenoval viac ako 700 miest a obcí.

Rozsah administratívnej zmeny, ktorá sa bytostne dotkla státisícov obyvateľov, nemá v dejinách strednej a východnej Európy obdobu. Zoznam, ktorého krstným otcom bol povereník vnútra, agilný komunistický činovník a spisovateľ Daniel Okáli, obsahoval najmä mestá a dediny s maďarským a nemeckým obyvateľstvom.

Vráťme sa ešte k autorovi vyhlášky o zmene názvov miest a obcí. Daniel Okáli, spoluzakladateľ časopisu DAV, okolo ktorého sa sústredili ľavicovo orientovaní autori, po vojne pôsobil vo funkcii predsedu Československej presídľovacej komisie so sídlom v Budapešti, ktorá dohliadala na výmenu obyvateľstva medzi Maďarskom a Československom. V roku 1950 stál za Akciou K, čo bol krycí názov pre násilnú likvidáciu mužských rehoľných rádov. Nakoniec sa sám stal obeťou režimu, ktorému tak oddane slúžil. V roku 1954 Okáliho spolu s Gustávom Husákom, Lacom Novomeským a ďalšími takzvanými buržoáznymi nacionalistami vo vykonštruovanom procese odsúdili na osemnásť rokov väzenia. Začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia ho oslobodili a rehabilitovali. V rokoch 1963 až 1979 bol v vedeckým pracovníkom Ústavu slovenskej literatúry SAV. Zomrel v roku 1987 v Bratislave.
Zdroj: wikipedia

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s