Mikuláš

Deň svätého Mikuláša je sviatkom detí. Ani našu obec nemohla osoba Mikuláša obísť. Naše deti ho už vyčkávali v kostole. Síce s miernym oneskorením, ale o to s väčšou radosťou prívítali túto tajomnú postavu predvianočného obdobia.
<img src=”/picture/mikulas.jpg” border=”0″ title=”Svätý Mikulaš neobišiel ani naše deti” align=”center” />

Pôvodná tradícia slávenia sviatku Svätého Mikuláša bola takáto. Najprv sa doniesla slama- „žúp“. Chlapovi ňou omotali ruky a nohy. Bol z neho Mikuláš. Po dedine s ním chodil aj čert, ktorý mal reťaz a vrecia. Keď prišli do domácnosti, deti sa museli pekne pomodliť. Kto sa nevedel, čert vytiahol z vreca slamu a kázal mu, aby si na ňu ľahol. Potom ho „trepal“ dovtedy, pokiaľ mu dieťa nesľúbilo, že sa naučí modliť. V prípade neposlušných detí zvykol čert hodiť dieťa do vreca a chcel ho odniesť. Nakoniec ho obdaroval Mikuláš jabĺčkami, orechmi alebo hruškami. Pre menej poslušných bola nádielka bohatá skôr na kompy a uhlie.

Keď sa pozrieme na legendy súvisiace s jeho osobou musíme si všimnúť, že všetky majú pre náš život hlboký význam. Keď sa svätý Mikuláš dozvedel, že jeho chudobný sused je v núdzi a chce predať svoje tri dcéry do verejného domu, vhodil cez okno do jeho príbytku tri hrudy zlata, aby každá dcéra mala dostatočné veno, ktoré jej umožní vydať sa. Vcítil sa do veľkej starosti otca, pre ktorého bolo nevyhnutné takto zneužiť vlastné dcéry, aby on sám mohol prežiť. Svätý Mikuláš intervenoval, aby dcéry mohli ísť vlastnou cestou. Negatívnemu obrazu otca svätý Mikuláš oponuje obrazom otca, ktorý oslobodzuje svoje deti, aby im umožnil ísť za vlastnými túžbami.

Istá žena sa ponáhľala do chrámu, aby preverila klebetu, že sv. Mikuláš bol zvolený za biskupa. Keď sa vrátila domov, našla popálené dieťa, ktoré podišlo príliš blízko k ohnisku. Priniesla ho k sv. Mikulášovi. Ten dieťa požehnal a ono sa uzdravilo. Vidíme tu matku, ktorá zanedbala svoje dieťa, pretože jej zvedavosť bola pre ňu dôležitejšia. Tak veľmi bola zaujatá sebou, že zabudla na dieťa. Sv. Mikuláš – otec sa tu javí tiež ako matka, má tiež materinské črty. Vytvoril ovzdušie, v ktorom mohlo dieťa vyzdravieť.

Mikuláš sa tiež prihovoril za troch nespravodlivo odsúdených mešťanov. Vytrhol katovi meč a žiadal od sudcu, aby mu vysvetlil dôvod, pre ktorý boli odsúdení. Sudca padol na kolená, vyznal svoju vinu a zároveň úpenlivo prosil, aby o tom neinformoval cisára. Podobne učinil biskup Mikuláš s tromi odsúdenými vysokopostavenými ľuďmi z cisárovho okolia. Je príkladom spravodlivého človeka. Nemôže zniesť, že ľudia sú nespravodlivo odsudzovaní. Je otcom, ktorý zostáva nestranný pre všetky svoje deti, usiluje sa o spravodlivosť pre každého, ktorá mu umožňuje žiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s